Internetová poradna » SJM - společné jmění manželů, Exekuce

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20170246
Sekce dotazů: SJM - společné jmění manželů, Exekuce
Předmět dotazu (nadpis): Sporici ucet a exekuce
Text dotazu: Zda mi exekutor muze vzit penize ze sporiciho uctu?
Vloženo: 21. června 2017, 10:42 hod.
Odpověď na dotaz: Exekuce může být vedena i na spořící účet povinného. Exekuce může být vedena i na účet manželky. Jestli dluh vznikl před uzavřením manželství nebo byl manželem převzat až za trvání manželství je nepodstatné, protože lze účet druhého z manželů postihnout exekucí. Důvod je jasný neboť prostředky na účtu patří ze zákona do SJM (jestliže jste neuzavřeli před notářem dohodu o úpravě manželského majetkového režimu). Ale i tak je možné postihnout prostředky pouze do výše, která by vám náležela, kdyby bylo SJM zrušeno nebo vypořádáno v případě rozvodu manželství. Exekutor musí provést výpočet za účelem zjištění, jak velkou část z vašeho SJM může exekučně postihnout pro vymožení dluhu z účtu. Můžete také trvat v bance na vyplacení 2x násobku životního minima (tj. 6 820 Kč) z exekucí postiženého účtu. (Občanský soudní řád § 304b odst. 1, zákaz výplaty prostředků na účtu povinnému se nevztahuje na výplatu 2x násobku živnostního minima).
Odpovězeno: 25. června 2017, 10:15 hod.

|