Internetová poradna » Rodina, SJM - společné jmění manželů, Rozvod manželství

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150032
Sekce dotazů: Rodina, SJM - společné jmění manželů, Rozvod manželství
Předmět dotazu (nadpis): Musí být manželé přítomni u soudu při rozvodu manželství?
Text dotazu: Musí být manželé přítomni u soudu při rozvodu manželství?
Chtěl bych se zeptat, zda je možné rozvodové řízení bez osobní účasti účastníků. Mám za to, že se jedná o rozvod nesporný, s čímž souhlasí i druhá zúčastněná strana (manželka). Manželství trvá déle než 15 let, oba žijem déle než dva roky odděleně, každý na jiné adrese.
Společný majetek je vypořádán formou notářského zápisu, v manželství je jedna zletilá dcera, která studuje, a které přispívám dohodnutou částku. Rádi bychom se oba vyhnuli osobní účastí u soudu. Děkuji
Vloženo: 1. února 2015, 14:42 hod.
Odpověď na dotaz: K tomu, aby mohlo jít o tzv. nesporný (smluvený) rozvod, je zapotřebí splnit následující podmínky: manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se připojil i druhý z manželů.

Jsou-li veškeré tyto podmínky splněny, soud má za to, že se jedná o tzv. kvalifikovaný rozvrat manželství a příčiny rozvratu manželství nezjišťuje. K úspěšnému průběhu nesporného rozvodu je zapotřebí soudu předložit zákonem vyžadované dokumenty – písemné smlouvy s úředně ověřenými podpisy, které upravují vzájemné majetkové vztahy, práva a povinnosti společného bydlení a případnou vyživovací povinnost pro dobu po rozvodu. Pokud splníte všechny uvedené podmínky a doložíte soudu všechny potřebné dokumenty, může dojít k nespornému rozvodu. Rozvodové řízení je v tomto případě možné uskutečnit i bez osobní účasti manželů - součástí návrhu na rozvod manželství může být návrh, aby soud rozhodl ve věci bez jednání nebo informace o tom, že se zříkáte práva na účast při soudním jednání.
Odpovězeno: 3. února 2015, 23:02 hod.

|