Internetová poradna » Práce

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150695
Sekce dotazů: Práce
Předmět dotazu (nadpis): Máme výpověď, může zaměstnavatel nařídit doslova prosedět měsíc v prázdné kanceláři nebo mě nutit do uklízení kanceláří pod výhružkou nevyplacení mzdy?
Text dotazu: Dobrý den, jsem 9 let zaměstnaná u firmy. Celá firma (3 lidi) dostaly výpověď s klasickou výpověďní dobou dva měsíce a nám zaměstnavatel nařídil zůstat doma, protože pro nás nemá práci, odvezli všechny dokumenty určené k práci, pozastavili zaměstnavateli činnost atd., prostě neuděláme nic. Celý měsíc jsme byly doma, až na pár hodin, kdy jsme vyklízeli kanceláře atd. Včera mi jako jedinému zaměstnanci došla SMS, že mi zaměstnavatel nařizuje nastup do práce na jeden den z důvodu úklidu pracoviště - nedá se to brát jako diskriminace? Dále nám sdělil, že se budeme muset v práci střídat i když máme prázdně kanceláře a kromě úklidu nemáme co dělat. Chtěla jsem se proto zeptat jestli mi může zaměstnavatel nařídit doslova prosedět měsíc v prázdné kanceláři nebo mě nutit do uklízení kanceláří pod výhružkou nevyplacení mzdy nebo její snížení, ve smlouvě mám, zaměstnaná jako administrativní pracovnice.
Vloženo: 8. října 2015, 09:25 hod.
Odpověď na dotaz: Bez vašeho souhlasu není možné vás převést na jinou práci. Pokud jste zaměstnána jako administrativní pracovnice, pravděpodobně se do náplně práce dají zařadit "uklízecí práce" spojené s archivováním a jiným zpracováváním firemní dokumentace. Vytíráno a mytí oken se do náplně práce ale už nevejde. Jestliže vám zaměstnavatel nedokáže přidělit práci dle smlouvy, jedná se o tzv. jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 a násl. zákoníku práce a vy práci vykonávat nemusíte, resp. ani nemůžete. Někdo je do práce povolán a někdo ne, je pouze na rozhodnutí zaměstnavatele.
Odpovězeno: 17. října 2015, 12:28 hod.

|