Internetová poradna » Reality - nemovitosti

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150705
Sekce dotazů: Reality - nemovitosti
Předmět dotazu (nadpis): Exekuce na byt, opomněla jsem dát listiny na změnu vlastnictví na katastr.
Text dotazu: Můj bývalý manžel dluží peníze a kvůli něj mi pozastavily práva na byt,který mám ve výlučném vlastnictví. Bývalý je u mě pořád trvale hlášen,ale pouze kvůli pošty. Všechny ověřené listiny mám,ale bohužel změnu v katastru jsem nějak zapomněla nahlásit a teď nevím jak se mám bránit. Rozvedeni jsme dva roky.
Vloženo: 14. října 2015, 10:46 hod.
Odpověď na dotaz: Musíte podat vylučovací žalobu (žalovaný je oprávněný – ne exekutor a místně příslušný soud je soud oprávněného). Budete muset doložit soudu rozsudek o rozvodu, ve kterém musí být jasně definováno rozdělení majetku. Z dotazu není jasné, kdy váš bývalý manžel „nasekal dluhy“ a za co a jak jsou vysoké. Jestliže to bylo ještě za trvání manželství, tyto dluhy patřily do SJM nyní již sice zaniklého ale tedy za určitých okolností to jsou vaše společné dluhy.
Nyní listiny na katastrální úřad dát nemůžete, protože manžel nesmí nakládat se svým majetkem a katastrální úřad by váš případný návrh na vklad zamítl, právě proto, že na manželův podíl na nemovitosti je v exekuci.
Také bych doporučil zrušit bývalému manželovi trvalý pobyt. Je možné, že exekutor bude chtít sepsat movitý majetek v místě trvalého pobytu tedy u vás. Pokuste se také spojit s exekutorem, doložte mu rozsudek o rozvodu o vašem vyrovnání, pošlete mu vaše sdělení mailem i doporučeným dopisem. Nevěřte možnosti dohody s exekutorem. Pokud má exekutor možnost zkonfiskovat hodnotný majetek, srážet ze mzdy či zabavit „naspořené stavební spoření“ nebo jiná finanční aktiva dlužníka, učiní tak bez rozmyslu a v nejrychlejší možné době. Práce exekutora není pomáhat lidem, ale vykonávat soudní platební příkazy a likvidovat dluhy co nejrychleji a nejefektivněji.
www.pravnidotazy.eu
Odpovězeno: 17. října 2015, 12:52 hod.

|