Internetová poradna » Rodina, Senioři

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150746
Sekce dotazů: Rodina, Senioři
Předmět dotazu (nadpis): Může matka (opatrovnice) nakládat s penězi mého bratra dle svého uvážení, nebo musí někde přiznávat za co peníze?
Text dotazu: Dobrý den,prosím o radu pro mou maminku, která se celoživotně stará o mého tělesně postiženého bratra, který je zbaven svéprávnosti. Matka je jeho zákonným zástupcem. Nyní jako sourozenci dědíme finanční hotovost a ráda bych věděla informace jestli moje matka může nakládat s penězi mého bratra dle svého uvážení, nebo jestli musí někde přiznávat za co zděděné peníze mého bratra utrácí ?
Vloženo: 5. listopadu 2015, 18:25 hod.
Odpověď na dotaz: K veškerému nakládání s majetkem opatrovance vašeho bratra, který není běžnou správou, je nutný souhlas opatrovnického soudu. Musí matka podat k opatrovnickému soudu žádost o schválení s právním úkonem. V žádosti uvede, co přesně chce koupit v jaké hodnotě, jaký to bude mít užitek atd. Soud bude posuzovat výsledný vliv investice na majetek opatrovance. Matka jako opatrovník by měla co každý půl rok, předkládat zprávu o majetku vašeho bratra, jestli toto je součástí rozsudku o opatrovnictví. Můžete se dotázat příslušného soudu. V dědickém řízení by o tomto samozřejmě měla být a předpokládám, že je informována.
www.pravnidotazy.eu
www.goldenreality.eu
Odpovězeno: 10. listopadu 2015, 14:52 hod.

|