Internetová poradna » Dlužníci, dluhy

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150772
Sekce dotazů: Dlužníci, dluhy
Předmět dotazu (nadpis): Rozhodli jsme se po 12 dnech odstoupit od smlouvy, má autobazar nárok na vymáhání půjčovného?
Text dotazu: můj manžel před 12 dny zakoupil v jednom pražském autobazaru automobil. Tento bazar provádí komisní prodej, tedy majitelem zakoupeného auta není bazar ale jakýsi muž z Teplic. A tam je ten problém. Stále jsme neobdrželi dokumenty potřebné k převodu vozidla. Odpověď od bazaru jsme dostali takovou, že nemají stále plnou moc od majitele z Teplic, že prý ten pán odjel na dovolenou do zahraničí a vrátí se až po vánočních svátcích. Takže my nemůžeme auto převést ani s ním nic dělat, jelikož nemáme vůbec jistotu zda nějaký majitel z Teplic vůbec existuje. Proto jsme se rozhodli odstoupit od smlouvy. Jenže bazar si chce účtovat půjčovné auta za těch 12 dnů co auto máme, přitom tento bazar půjčování aut vůbec neposkytuje a ve smlouvě o koupi automobilu o tom není ani zmínka. Proto se chci zeptat jak se v této situaci máme zachovat. Má vůbec autobazar nárok na vymáhání půjčovného?
Vloženo: 17. listopadu 2015, 13:59 hod.
Odpověď na dotaz: Nezbude než od smlouvy odstoupit jednostranně (odstoupení je jednostranný úkon, který nepotřebuje ke schválení souhlas druhé strany), písemně, s uvedením důvodu a výzvou k vrácení peněz. Jeho účinky nastávají okamžikem dojití druhé straně. Doporučuji odstoupení sepsat nějakým odborníkem, protože se bude jednat o důležitý podklad k případné žalobě na vrácení částky. Je možné, že bude nutné podat žalobu, pokud prodejce peníze dobrovolně nevrátí. Jestliže jste koupili věc (automobil) a nejsou k němu potřebné doklady k přepisu na příslušném úřadě jde o jednoznačný rozpor se smlouvou. Jedná se o podstatnou vadu věci, proto máte právo od smlouvy odstoupit protože vám zabraňuje používání auta.
Nerozumím jedné věci, kdo je tedy uveden na straně prodávajícího a kdo za něj podepsal kupní smlouvu. Jestliže uvádíte, že nemají (autobazar) plnou moc a za kupujícího podepsali kupní smlouvu, podle mého názoru se jedná tedy o podvod. Jistě bych trval na navrácení peněz, s jistotou bych se obrátil na českou obchodní inspekci, možná i na policii.
Jestliže neexistuje smlouva o zápůjčce vozidla, nic platit nemusíte a autobazar nemá na toto právo, potažmo, když nemá ani plnou moc od majitele. Naopak bych po autobazaru důrazně požadoval náhradu vaší škody, kterou samozřejmě budete muset doložit, např. cesty do autobazaru při nákupu vozidla, vrácení vozidla, poštovné, úroky z prodlení apod.
www.pravnidotazy.eu
www.goldenreality.eu
Odpovězeno: 22. listopadu 2015, 10:54 hod.

|