Internetová poradna » Reality - nemovitosti

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150792
Sekce dotazů: Reality - nemovitosti
Předmět dotazu (nadpis): Za peníze z prodeje domu chci koupit pozemek, jak to je s daněmi?
Text dotazu: Za peníze z prodeje domu, který vlastním 20let, chci koupit zasíťovaný (elektřina, voda, plyn v plotě, kanalizace) stavební pozemek a na něm nechat postavit dům pro moje bydlení.
1) Jaké daně při koupi pozemku budu platit, pokud to vše stihnu realizovat ještě v r. 2015?
2) Jaké daně budou při koupi stavebního pozemku v 2016?
3) Pokud peníze z prodeje použiji zase na bydlení, nedochází ke dvojímu zdanění?
4) Co mám udělat, aby daně byli co nejmenší, jde např. odečíst provizi real. kanceláře, odhadce nebo volit směnnou hodnotu, apod.?
Vloženo: 26. listopadu 2015, 09:41 hod.
Odpověď na dotaz: Prodej pozemku v roce 2015, kdy prodávající je plátce DPH a na pozemku je zřízena inženýrská síť ve vlastnictví prodávajícího bude podléhat DPH v základní sazbě. Cena pozemku bude tedy včetně 21% DPH.
Osvobození od DPH je možné uplatnit pouze pokud inženýrská síť byla na pozemku zbudována více než před pěti lety. Prodej zasíťovaného pozemku v roce 2016 budou shodná s rokem 2015. Pokud peníze z prodeje použijete opět na bydlení nejde o dvojí zdanění, k původu peněz se nepřihlíží, při prodeji jste platila daň z nabytí movité věci, jistě ne jinou daň. Nemůžete uplatnit nic, protože DPH odvádí prodejce. Jedině, že by cena byla rozdělena na cenu pozemku a vedle tohoto provize RK.
Odpovězeno: 5. prosince 2015, 09:02 hod.

|