Internetová poradna » Senioři

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150814
Sekce dotazů: Senioři
Předmět dotazu (nadpis): Tatínek chce darovat za života chatu a chce, abychom si potom nenárokovali podíl na domu.
Text dotazu: Dobrý den, tatínek je podruhé ženatý, z prvního manželství má dceru (mne) a syna - oba jsme zletilí, z druhého manželství má nezletilou dceru. S druhou manželkou žijí v rodinném domě, každý vlastní 1/2 domu. Tatínek mne a bratra chce obdarovat za svého života pozemkem a chatou, ale chce, abychom si potom nenárokovali v případě jeho smrti podíl na domu, prostě, aby to zdědila jeho dcera z druhého manželství.
Darování chaty a pozemku si myslím je celkem jednoduché - na základě darovací smlouvy, podat návrh na vklad na KÚ. Ale jak zajistit, abychom se nestali nepominutelnými dědici pouze 1/2 domu ? - je lepší, aby tatínek uzavřel darovací smlouvu na manželku s výměnkem?, nebo s doživotním VB, nebo uzavřel Darovací smlouvu pro případ smrti? nebo je lepší uzavřít závěť. Na nezletilou dceru nechce smlouvu zatím uzavřít.
Druhá manželka má také dvě zletilé děti. Pokud by hodnota obou darů (jak nám, tak nezletilé ) byla stejná a otec by měl ještě nějaký majetek, máme na nějakou jeho část s bratrem ještě nárok?
Vloženo: 6. prosince 2015, 10:18 hod.
Odpověď na dotaz: Pokud si tatínek přeje za života podarovat své děti z prvého manželství s tím, aby si poté již nedělali nárok na pozůstalost, pak se obvykle postupuje tak, že současně s darovací smlouvou dítě podepíše notářský zápis o zřeknutí se dědického práva.
Odpovězeno: 13. prosince 2015, 09:18 hod.

|